Vitajte v designIT, s. r. o. | webdesign - tvorba web stránok | , meniny oslavuje

Webdesign

Webdesign (čítaj webdizajn) nie je len grafická podoba web stránky, ako by sa mohlo z názvu pozdávať. Pod pojmom webdesign rozumieme celkový proces od prípravy web stránky cez proces tvorby samotnej stránky až po záverečnú optimalizáciu pre vyhľadávače. Celý proces tvorby Vašej web stránky môže trvať len niečo menej ako 24 hodín ale aj celé webdesign-designittýždne v závyslosti od náročnosti a požiadaviek zákazníka.

 

Tak či onak celý proces začína podrobným rozhovorom a skombinovaním Vašich predstáv do celistvej podoby, ako by Váš budúci web mohol vyzerať. Pomôžeme Vám s výberom vhodného dizajnu pre Váš typ web stránky, navrhneme ideálne použitie a kombináciu farieb, ktoré by Vás čo najviac vystihovali a povieme si, čo všetko by vo webdesign-e Vašej stránky nemalo chýbať.

 

Druhou kľúčovou fázou je vytvorenie grafického návrhu budúcej podoby Vašj web stránky, aby sme dosiahli prvotnú podobu toho, čo sme si zhrnuli v predstavách na začiatku. Grafická podoba sa dá ľahko upravovať a jednotlivé elementy môžu dostať pred kompletizáciou novú podobu. Webdesign v tejto fáze je najdôležitejšie dostať do takej podoby, aby stránka bola po implementovaní obsahu ako výzorovo, tak i funkčne dokonalá. Do dizajnu sa často krát už priamo vkladajú prvky ako Vaše logo, firemné iniciálny či fotografie, aby ste si vedeli výsledok čo najviac predstaviť.

 

Týmto je "Vaša práca" na projekte takmer hotová. My si schválenú grafickú podobu web stránky nastriháme na elementy, ktoré použijeme pri ďalšom kroku výroby. Vytvoríme pozadia pre jednotlivé prvky web stránky, pripravíme si fotografie, ktoré chceme pre webdesign použiť a pustíme sa do časti kódovania.

 

Určite by ste nechceli mať Vašu web stránku ako obrázok a preto je celý webdesign potrebné dostať do fázy, ktorú nazývame kódovanie XHTML a CSS, kde pre nastrihanú grafiku vytvoríme kostru alebo ináč povedané zdrojový kód web stránky ktorou ho budeme následne vypĺňať. Vytvoríme definície štýlov písma, zarovnaní, farieb, weľkostí textov či riadkovania, všetko v jednom veľkom a dôležitom súbore. Pri kódovaní treba dbať na to, aby stránka bola správne zobrazená vo všetkých najpoužívanejších prehliadačoch, ako aj pripravená pre následnú optimalizáciu. Ak už máme túto časť hotovú, môžeme povedať, že celý webdesign máme už z polovice hotový.

 

seo - optimalizácia pre vyhľadávačeNásleduje implementácia redakčného systému do hotovej web stránky. Pri našich projektoch používame pri webdesign-e najčastejsie redakčný systém Joomla pre bežné stránky, ktorý nám zaručuje použitie najrôznejších prvkov od samotného administrovania obsahu, cez automatické vytváranie galérií až po podporu samotnej optimalizácie. Pre e-shopy sa Vám najlepšie hodí Prestashop, ktorý zvládne aj tie najnáročnejšie požiadavky na zobrazenie a predaj produktov, ako aj správu skladu, vedenie faktúr či pridania rôznych modulov na web stránke.

 

Samotný redakčný systém poskytuje rozsiahlú škálu funkcií, no ak si Váš webdesign žiada aj ďalšie funkcie, je tu pre Vás množstvo rozšírení pre redakčný systém, kde nájdete všetko od ankiet, cez diskusie, spravodajské systímy, počasie až po fotogalérie či formuláre, aby bol výsledný webdesign dokonalý.

 

SEO (search engine optimatization) alebo Optimalizácia web stránky pre vyhľadávače je v neposlednom rade veľmi dôležitým prvkom pre webdesign, pretože ak Vašu web stránku nevie vyhľadávač nájsť, nemôžu ju nájsť ani potencionálni návštevníci, ktorí o nej nevedia. Preto si určíme na aká slovné spojenia či výrazy ma byť stránka optimalizovaná, aby ste po ich zadaní v napr. Google dostali svoju stránku na čo najvyššie miesto.

 

Webdesign, ktorý si vybrať alebo aké typy web stránok poznáme ?

 

Pri prvom našom rozhovore by malo byť obom stranám jasné o aký webdesign máte záujem. Kedže web stránky môžeme rozdeliť podľa mnohých definícií, popíšeme Vám ich stručný a prehľadný zoznam, aby ste mali predstavu, webdesign-procesktorý typ web stránky sa najviac hodí Vašim predstavám.

 

Pri tvorbe web stránky môžeme samotný webdesign rozdeliť z hľadiska použitých technológií na:

 

  • XHTML nedynamické - Sú webstránky, kde sa webdesign nemení pravidelne. Jedná sa o vúčšinu osobných, či firemných web stránok s občasnou aktualizáciou
  • XHTML dynamické - Takéto stránky ponúkajú návštevníkovi vždy iný obsah. Jedná sa hlavne o spravodajské portály, stránky miest či obcí, stránky s pravidelnou aktualizáciou ako napríklad blogy či iné web stránky, kde sa obsah mení v priebehu hodín až dní, preto sa na takýchto stránkach často nachádza sekcia noviniek, či aktualít [www.bardejov.sk]
  • Flash stránky - Je webdesign, resp. typ web stránky, kde je všetko obsiahnuté v jednej flash aplikácií, ktorá ma predovšetkým zaujať svojou kreativitou, pohybom, či animáciami. Je to ako vyrobiť malý filmový projekt na web stránke, kde sa v nápadoch medze nekladú. [www.omsovevino.sk]
  • Kombinácia - Toto je pravdepodobne najlepšia kombinácia pre väčšinu web stránok, pretože je dôležté, aby návštevník na stránke našiel vždy niečo nové a mal dôvod sa vrátiť, ako aj to, aby stránka zaujala svojím dizajnom.[www.designit.sk]

 

Podľa toho, čo na stránkach ponúkame a akým štýlom obsah zobrazujeme by sme webdesign mohli rozdeliť podľa zamerania web stránky a to:

 

  • prezentačná web stránka - Tento najrozšírenejší typ web stránky ponúka návštevníkovi jedinú oblasť informácií. Jedná sa o firemné web stránky, web stránky produktov či osobné web stránky. Často na nich nájdeme sekcie ako O nás, Referencie, Galéria a Kontakty
  • web portál - Jedná sa o komplexný webdesign, kde sa návštevníkovi neodmyslitelne ponúka vždy aktuálny obsah, možnosť komentovania, diskusie či následná interakcia s obsahom. Sú to väčšinou web stránky s množstvom obsahu textov, fotografií či videí. Takéto web stránky môžu obsahovať desiatky sekcií a odkazov na podstránky
  • e-shop - Dnes už takmer každý človek mal tú možnosť sa nejaký ten e-shop zablúdiť a preto je zbytočné vysvetľovať o aký typ web stránky sa jedná. Je však dôležité povedať, že za zdanlivo jednoduchým projektom sa nachádza množstvo procesov od nafotenia produktov, cez správu faktúr, prepojenia na skladový software, komunikáciu so zákazníkmi, zabezpečenie dopravy a platobného systému až po kreatívnu reklamnú kampaň, ktorú webdesign taktiež zahŕňa.
  • blog - Blog je vhodný pre jednotlivcov ale i skupiny, ktoré sa chcú podeliť o svoje postrehy, nápady, skúsenosti... fotografie, videá či príbehy na jednom mieste. Každý blog je zameraný na nejakú tématiku či život nejakej osoby, ktorá ho píše. Takýto blog nájdete aj u nás
  • web aplikácie - Sem patria všetky typy web stránok, ktoré su na mieru programované podľa definovaných požiadaviek. Od jednoduchých aplikácií typu kronika, firemné aplikácie na online správu zamestnancov alebo sledovanie GPS zariadení až po aukčné servery alebo samotný facebook.

 

To by bolo ohšadom pojmu webdesign a web stránky všetko. Viac postrehov sa dočítate v našom designit blog-u a všetky nezodpovedané otázky radi privítame a v najkratšom možnom čase zodpovieme na našich kontaktoch.

webdesign | bardejov.skwebdesign | emakos.skwebdesign | proxisnet.sk  webdesign | hotel xawaxwebdesign | topasport.skwebdesign | frickovce.sk